KULATÝ STŮL O MÉDIÍCH

Pozvánka

Experti: Při hodnocení konfliktu na Ukrajině chybí médiím analytika

Schopnost analýzy, jasnější postoje, názorová vyhraněnost – to vše chybí médiím při hodnocení současného ukrajinského konfliktu. Shodla se na tom dnes většina novinářů a zástupců managementu významných českých médií.

„Myslím si, že česká média až na malé výjimky naprosto selhala,“ řekl v souvislosti s ruskoukrajinským konfliktem generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Podle něj se novináři zejména nedokážou dobře orientovat v současné podobě propagandy, která zaznívá z ruské nebo ukrajinské strany a zaznívá i ze Spojených států. „Médiím také chybí analytika a názorová vyhraněnost na problematiku Ukrajiny,“ dodal Duhan.

Novinářka a bývalá šéfredaktorka Mladé fronty Dnes Sabina Slonková ocenila přístup veřejnoprávních médií, zejména díky práci jejich zahraničních zpravodajů. „Obecně mi chybí v médiích jasnější postoj k tomu, co si dané médium o situaci na Ukrajině myslí, tím mířím především na komerční média,“ uvedla Slonková.

Kriticky se k českým médiím stavěl také šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek. Podle něj se česká média nevěnují tématu Ukrajiny dostatečně. „Čerpám informace především ze zahraničních zdrojů, jako je BBC nebo New York Times. Z českých médií to nedostanu. Myslím, že svou roli zcela neplní,“ řekl Šimůnek.

Naopak mediální analytik a vysokoškolský pedagog Jan Jirák uvedl, že na hodnocení ruskoukrajinského konfliktu je příliš brzy. „Situace je příliš komplikovaná a nemůžeme vědět, o čem rusko-ukrajinský konflikt v tuto chvíli ve skutečnosti je,“ řekl Jirák.

Diskutovalo se rovněž o sankcích vůči Rusku. Výběr tematiky zpravodajství podle šéfa České televize Petra Dvořáka ovlivňuje více věcí. „Jestli to náhodou není proto, že toto téma (sankcí) si zvolili čeští politici a na něm se točí,“ uvedl. Z celkového konfliktu si podle něj čeští politici vybrali právě otázku sankcí, a nyní se proto mluví jen o tom, kdo se jak k této problematice postavil.

Slonková při příležitosti kulatého stolu rovněž promluvila o důvodech, které ji přiměly odejít z čela Mladé fronty Dnes. Šéfredaktorkou deníku se stala poté, co mediální skupina přešla do vlastnictví Andreje Babiše. „V českých podmínkách nelze pracovat v novinách, které vlastní politik. Ve chvíli, kdy jsem nebyla schopna zaručit nezávislost práce novinářů, tak jsem odešla,“ řekla Slonková.

V dalším diskusním bloku se mluvilo především o ekonomických otázkách a financován veřejnoprávních a komerčních médií či o takzvaných nových médiích. „Nová média jsou pro nás stále výzvou,“ uvedl mimo jiné náměstek ředitele Českého rozhlasu pro program a vysílání René Zavoral.

Share This