PULP FICTION aneb pohled na EU optikou volebních klipů politických stran

Mám takovou zvláštní úchylku. Asi jako jeden z mála (s výjimkou povinného sledování v domovech důchodců) většinou neodolám a poctivě koukám na volební klipy politických stran prezentovaných v ČT. Je to zvláštní záliba, která ale většinou nezklame žádného opravdového milovníka „pokleslých filmových žánrů“.  Bizarní obsah často ještě trumfne celkové zpracování. Až si člověk říká, „kdo proboha mohl takovou p…vinu vymyslet, natočit, schválit a hlavně zaplatit?“ I zadarmo by to bylo drahé. Ale nic, přejděme k věci.

Témata.

Minimálně zvláštní. Zdá se, že jediným opravdovým problémem EU z hlediska českého voliče je dovoz nekvalitních potravin. Ty k nám proti naší vůli nějak dováží EU. Ale to skončí. Tvrdě a nekompromisně, jak říká Andrej. Konec Vodňanských kuřat (z Polska).

Euroskeptikové pochopitelně skloňují v ČR neexistující migraci, nikým nevolenou evropskou komisi, ztrátu suverenity, vládu světových milionářů, unijní nařízení atp. Většinou bez jakékoliv podpory konkrétními fakty/argumenty. Řešení je podle nich jednoduché  -vystoupit nebo po česku „hodit do toho vidle“ (Alternativa pro ČR17).

Eurooptimisté z vládních stran tvrdí, že neexistující migrace je jejich zásluha, chtějí hlavně klid na práci, aby mohli  „zaujmout důstojné místo“, které nám náleží. A všechno bude.  Nevládní chtějí také třeba prodat pár lahví vína, resp. s ním poslat „sedláky do Evropy“ (teleshoppingová reklama Nezávislých soukromníků a ODA – ti dopadli jak sedláci u ChlumceJ). Podezřelá mi přišla potřeba Národních socialistů nás všechny oočkovat podivným doktorem v šíleném klobouku. Podezírám je, že nás chtějí zpomalit, jak ukazuje jejich klip.

Jediní Piráti a KSČM mají vlastní témata.  Piráti místní zdanění zisků a výběr příjemců dotací. KSČM třeba cenzuru internetu.  Je jen otázkou, jak to Piráti dokážou komunikovat a jak to komoušové myslí.

Forma zpracování a kvalita provedení.

Nejrůznější. Od profi klipu, který by se neztratil v evropské rapové hitparádě (Hlas a jeho workoholik v našich službách) až po neumětelskou powerpointovou prezentaci Cibulkova Pravého bloku, který nedokáže ani zarovnat text do bloku.

Klipy zhusta využívají osvědčené postupy. Dá se říci, že žádné klišé není dost klišé. Takže vidíme rozpravy na kopci – vyhlídce, pod kopcem (většinou Říp), na vinohradu (ve sklípku). Nechybí les i rozkvetlá alej (snad v ní nebude brzy na…). Ve městě je oblíbený Pražský hrad, sv. Václav a majestátní historické budovy. Jednou se objevuje i fotbalový stadion.

Drtivá většina klipů je natočena na úrovni průměrného (pod) firemního videa s amatérskými hereckými výkony, podivnou grafikou, nulovou dramaturgií bez režijního vedení. Tím se, ale podařilo vytvořit i pár nechtěných „skvostů“. Takže přejděme k žebříčkům.

Nejlevnější klipy (kategorie PowerPoint)

  • Za práva zvířat – demokratická strana (č. 23) – tady nejde ani o prezentaci, ale jen leták ofocený takovým způsobem, že tam není ani jedna rovná linie. Cena „křivák roku“
  • Rozumní a Národní demokracie – Stop migraci (č. 12) – rovnoměrně vyvážená ošklivost. Jak ve formě, tak v obsahu.
  • Pravý blok (č. 13) – již zmiňovaný Cibulkův „výtvor“, kde zvolená forma dokáže spolehlivě přebít jakoukoliv myšlenku. Tady to bohužel vypadá skoro na diagnózu.

Nejbizarnější klipy.

Tady najdeme opravdové pozoruhodnosti, které mě velmi pobavily. Některé chtěně, většina nechtěně. Tím lépe. Kouzlo nechtěného opravdu funguje. Jen mě zaráží, co si někteří politici myslí o IQ voličů. Nebo mají pravdu?

  • Jsi pro, jistota…solidarita, atd. (č. 18) – sdružení s hrozně dlouhým názvem představilo pohádku o bábě Škarohlídě a vyléčení země pomocí podivného zeleného lektvaru. Amatérské divadlo (pardon film) v krystalické podobě.
  • Moravské zemské hnutí (č. 21) – tady nejde říci nic jiného než „oko bere“. Upozorňuji na komparzisty a zejména ponožky hlavního představitele.
  • Česká suverenita (č. 22) – tak tohle je čirá tarantinština. Děti v burkách skáčou gumu před Pražským hradem. Trojice spravedlivých se samopalem, bílou růží a volebním lístkem. A k tomu ten zvuk a kamera…to je věc!

Na závěr musím zmínit ještě jeden klip. Klip, který jsem nepochopil. Vůbec. Ani jestli je pro nebo proti evropský. Snad jedině podle názvu? Ne-volím.cz (č. 14). Asi surrealismus. Pěkná práce.

pokračování…

V příštím pokračování  se podíváme na klipy stran etablovaných ve vládě a sněmovnách a také na klipy používající humor.

Marek Lichtenberk

Share This