MILÝ JEŽÍŠKU, POD STROMEČEK CHCI DRON!

Jak se shodli všichni odborníci diskutující během našeho kulatého stolu, českým novinářům zoufale chybí znalost kontextu. Kontextu věcí, situací i historického podhoubí současné politiky. Tato neznalost je zhusta nahrazována (a to i renomovaných tiskových agentur nebo poradců amerického prezidenta) bezmyšlenkovitým opisováním. Opisováním jednoho od druhého, ale nejčastěji z internetu. Pod heslem: „Co dobře zní, to je i pravda! Se zdravým selským rozumem si přece nebudeme dělat starosti. Stejně si to čtenář nepamatuje déle něž 30 min.“. Tak pravděpodobně uvažují někteří „také novináři“.

Výsledkem právě takového uvažování je soubor článků, který se v českém tisku objevil po nedohraném fotbalovém utkání Srbsko x Albánie v kvalifikaci na ME 2016.

Jen namátkou:

Naštěstí se v tisku objevily i další zprávy:

  • PROVOKATIVNÍ LETADÉLKO NA DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ S ALBÁNSKOU VLAJKOU ZAPŘÍČINILO, ŽE SE KVALIFIKAČNÍ FOTBALOVÝ ZÁPAS MEZI DOMÁCÍM SRBSKEM A ALBÁNIÍ NEDOHRÁL. (http://www.sport.cz/)

A i podle mě nejdůležitější veřejnoprávní zdroj informací doplnil svůj titulek:

  • „Rozbuškou nepokojů se stala ve 42. minutě přelétající malá dálkově řízená helikoptéra, která těsně nad hrací plochou nesla vlajku Velké Albánie.“ (www.ceskatelevize.cz)

Ale vraťme se ke kontextu této zprávy, resp. těchto titulních zpráv. Ano, slovo není dogma, vyvíjí se a žije vlastním životem a je to tak dobře.

Ale na druhou stranu, nepleťme se pojmy s dojmy.

Tohle je DRON (konkrétně MQ-9 Reaper): je to vojenský stroj vyzbrojený zbraněmi. Tohle je dětská hračka, helikoptéra na dálkové ovládání: (označení neznám, asi by teoreticky šla i vyzbrojit, ale to se dostáváme do oblasti akčních filmů).

Tak nevím, mám vás požádat o nalezení dvou rozdílů. Nebo společně zauvažujeme o tom, jak to vzniklo?

Proč většina českých novinářů bezmyšlenkovitě přejala „akční titulek?“ Vyjadřují tím nějaký postoj? Chtějí podpořit „srbskou stranu“ (pořadatele, který nutně bude mít problém) nebo si jen neuvědomují rozdílný význam slov a kontext?

Protože co se dokazatelně stalo? DĚTSKÉ LETADÝLKO (MODEL), které může řídit např. pomocí mobilního telefonu (kromě bratra albánského premiéra, třeba i dítě nebo kdokoliv jiný a může být řízeno z místa mimo stadion), způsobilo, že albánští fotbalisté dostali během oficiálního zápasu kvalifikace ME „přes hubu“ od protihráčů, diváků a možná i pořadatelů. A to pod patronací UEFA. A to vypadá jako fakt, který půjde jen těžko změnit.

Navíc opravdové drony (na rozdíl od hraček) podléhají určité kontrole a počet subjektů (vlád), které je vlastní je nutně omezený. Proto nebude určitě pro novináře problém dokázat, kdo za tím vším stojí.  Nebo ne?

Já osobně prostě odlišuji provokaci od fyzického násilí. To je pro mě v takovém případě nepřijatelné.

Pokud pro takovou „relativně jednoduchou věc“ nedokážou najít novináři správná slova, která ji nebudou automaticky řadit do „někým připraveného kontextu“, můžeme se těšit na mnoho dalších „DRONŮ“ objevených českými novináři v internetové džungliJ

Marek Lichtenberk

Slabiky.cz

PS: realita mě doběhla. Co s tím dál?

Ještě větší ohlas však v této zemi sklidilo prohlášení populárního Zlatana Ibrahimoviče, Švéda s jihoslovanskými předky,  v odpovědi na otázku, zda podle něj patří Kosovo Srbsku.

„Kosovo je srbské stejně jako je mojematka panna,“ citovala ironickou hlášku Ibrahimoviče albánská média.

Zdroj:http://fotbal.idnes.cz/uefa-dala-vedet-za-co-obvinuje-aldance-a-za-co-srby-fbi-/fot_zahranici.aspx?c=A141016_150851_fot_zahranici_elv

Share This