Stamilionová vratka DPH by ČT a ČRo mohla pomoci rozjet nové projekty

Placení daně z přidané hodnoty pro veřejnoprávní média bude zřejmě minulostí. Pro Českou televizi a Český rozhlas je to dobrá zpráva. Rozhodnutí soudu ve sporu o vrácení DPH je přelomové a jeho výsledkem může být výrazná finanční injekce a posílení rozpočtů. Teď už jen půjde o to, jak peníze využít a zúročit, aby z nich měli co největší užitek diváci a posluchači. Tím, kdo asi ze soudního verdiktu nebude mít velkou radost, je vláda, protože „vratka“ může státní kase pořádně pustit žilou.

Daň z přidané hodnoty je pro veřejnoprávní média rozpočtovým nákladem. Český rozhlas na veřejném zasedání Rady ČRo potvrdil, že uspěl v soudním sporu o vrácení DPH v případu z roku 2006 a nyní tedy bude nárokovat i další období. Ve hře jsou tak stamiliony korun, díky nimž by si mohl přilepšit. Příznivou zprávou je, že tyto peníze plánuje rozhlas případně investovat do digitalizace a dalšího nutného technického rozvoje. Věřme, že již brzy padne politické rozhodnutí, které digitalizaci nastartuje. Rozhlas bude jako veřejnoprávní instituce logickým lídrem digitalizace, jinak to snad ani nejde. Ale musí tady být někdo, kdo řekne: „Začínáme.“ Tento krok je už ale odpovědností politiků – vlády.

U České televize by mohlo být případné vracení DPH ještě zajímavější. Jen v loňském roce totiž pro ČT tento výdaj představoval přibližně 600 milionů korun. Kolik by tak mohlo přitéct do televizní kasy? V tomto případě se už nebavíme o stamilionech, ale miliardách korun. Česká televize by mohla získat finance, které jí umožní například zapracovat z gruntu na vlastních pořadech, rozvinout programovou skladbu, vylepšit stávající nabídku a rozjet nové projekty. Doufejme jen, že v případě úspěchu nepošle peníze koncesionářů na další „stárdency“ a podobný festival pokleslé zábavy.

Marek Lichtenberk

Share This