BLOCKCHAIN A FAKE NEWS

JAK BY MOHL BLOCKCHAIN VYŘEŠIT PROBLÉM FALEŠNÝCH ZPRÁV

Díky sledovatelné a transparentní povaze blockchainu je možné ověřit autentičnost informací nebo jejich zdrojů a vybudovat důvěru ve zprávy zobrazené na internetu. Blockchain ve zpravodajském průmyslu umožňuje produkci a distribuci obsahu přes internet nezměnitelným a bezpečným způsobem. Řešení založené na blockchainu má potenciál změnit způsob, jakým jsou informace vytvářeny a šířeny a také má hlavní roli v řešení dezinformací v dlouhodobém horizontu.

Pojďme se podívat, jak by mohl takový systém vypadat a fungovat.

Platforma s povolením blockchain může online čtenářům poskytnout spolehlivý způsob ověření obsahu a jeho zdroje.

Schéma systému:

Jak bude systém fungovat?

Části zpravodajské platformy založené na blockchainu:

  • Zprávy – budou poskytovat zprávy redaktorům/vydavatelům/novinářům k publikování.
  • Novináři – budou nahrávat obrázky nebo video na platformu.
  • Modifikátoři nebo editoři – budou psát, upravovat a publikovat zprávy na platformě.
  • Crowd Auditoři – budou schvalovat nebo označovat novinky jako spam skenováním čárového kódu QR na něm.

Komponenty front-end:

  • Nativní mobilní aplikace pro auditory a novináře.
  • Webový portál pro zpravodajské agentury, modifikátory nebo editory.

Backend technologie:

  • Komponenta Blockchain
  • Microservices Programed using Node.js
  • IPFS (Interplanetary Filesystem), který se používá k ukládání dat do distribuované databáze.

Platformu s povoleným blockchainem lze použít k ověření jakýchkoli informací týkajících se živých zpravodajských událostí, virových obrazů a moderování obsahu.

 

Pojďme se podívat, jak různé uživatelské skupiny mohou používat novinky založené na blockchainu.

Tiskové agentury:

Pomocí aplikací blockchain mohou autorizované zpravodajské agentury vytvářet své profily a nahrávat potřebné dokumenty, jako například:

  • název
  • Licence tiskové agentury
  • Důkaz adresy
  • Doménové jméno
  • Pracovní povolení
  • Roky pracovních certifikátů

Dokumenty poskytnuté zpravodajskými agenturami by se ukládaly do IPFS s hash adresou uloženou v blockchainu. Jakmile se zpravodajské agentury zaregistrují na platformě, mohou distribuovat zprávy mezi spisovateli, blogery a vydavateli a ukládat obsah do blockchainu.

Když pak editoři/modifikátoři/vydavatelé obdrží obsah od agentur, mohou zkontrolovat zdroj zpráv a rozhodnout se, zda je zveřejní či nikoli.

Modifikátoři/editoři:

Modifikátoři nebo editoři nebo spisovatelé se registrují na platformu s nezbytnými podrobnostmi, jako jsou:

  • název
  • Kontaktní číslo
  • ID e-mailu
  • Označení
  • Licence průmyslového zpravodajství
  • Pracovní zkušenosti a certifikace

Dokumenty poskytnuté modifikátory/editory k registraci na platformě budou uloženy v IPFS s hash adresou uloženou v blockchainu.

Profily editorů/moderátorů budou pečlivě kontrolovány, aby se zajistilo, zda spolupracují s novinářským průmyslem a zda jsou oprávněni zveřejňovat zpravodajský příběh. Na základě podrobností z nahraných dokumentů by pak inteligentní smlouvy spustily pravidla pro poskytování hodnocení jednotlivých modifikátorů/editorů. Toto hodnocení pomáhá auditorům Crowd  rozhodnout, zda jimi napsané zprávy, jsou falešné nebo ne.

Po přihlášení na platformu mohou modifikátoři/editoři obsah publikovat. Obsah a jeho hash adresa budou uloženy do blockchainu. Protože obsah zpráv je přesunut na neměnné knize, blockchain může znemožnit komukoli změnit informace.

Novináři:

Novináři by se také museli zaregistrovat na platformu s nezbytnými podrobnostmi, jako je jméno, e-mailová adresa, telefonní číslo, průkaz totožnosti a pracovní licence. Po ověření na pozadí API třetích stran, by předpisy zabudované v inteligentních smlouvách pomohly vytvořit hodnocení novinářů na základě jimi předložených dokumentů. Pak se může přihlásit do systému.

Když novinář píše, upravuje nebo ukládá jakýkoli zpravodajský obsah na platformě, tak inteligentní smlouvy se automaticky spustí a uloží obsah a jeho hash adresu do blockchainu.  Hash adresa je podpisem dokumentu, který definuje, kdo ho vytvořil odkud a kdy. Změny provedené v položce pomáhají určit, zda je obraz/video skutečné, upravované nebo znovu použité.

Od začátku budou všechny edice s obrázky nebo videem viditelné pro všechny v síti Blockchain. Vzhledem k tomu, že obrázky nebo videa uložené na blockchainu není možné vymazat nebo změnit data, může aplikace generovat sledovatelnost v době vytváření obsahu.

Auditoři Crowd:

Crowd Auditoři mohou být komunitou odlišnou od zpravodajské organizace. Budou mít schopnost rozhodnout, zda publikované zprávy jsou falešné nebo ne, sledováním jejich zdroje.  Každá položka zprávy má QR kód, který pomáhá najít úplný zdroj této konkrétní zprávy. QR kód najde, kdy byl vytvořen, upraven, zapsán a zveřejněn. Ať se jedná o obrázek, video nebo obsah, skenování QR kódu může pomoci auditorům označit jako skutečné nebo falešné. Jakmile se zprávy ověří, inteligentní smlouvy se spustí a stav ověřování uloží na blockchain.

Pojďme pochopit, jak mohou auditoři Crowd rozhodnout označení zprávy jako spam. Crowd auditoři náhodně nebo pravidelně hodnotí obsah a hlasují, zda je jako přesný nebo nepřesný. Zde jsou některé faktory důvěryhodnosti obsahu:

  • Kontrola webu – není nutné, aby populární web publikoval pouze pravdivý obsah. Auditoři tedy mohou prozkoumat web, jeho poslání a publikovaný obsah a označit jej jako přesný nebo nepřesný.
  • Zvážení zdroje – auditoři mohou zkontrolovat doménu webu a ověřit, zda se jedná o legitimní zpravodajskou organizaci.
  • Zkontrolujte autora – podrobnosti o autorovi již byly uloženy na blockchainu, jsou viditelné pro všechny v síti. Na základě údajů poskytnutých autorem mohou auditoři posoudit jejich bonitu.

 

Zpravodajská platforma s povolením Blockchain by mohla mít následující výhody:

Transparentnost ve zprávách

Vzhledem k tomu, že blockchain může zajistit průhlednost, jde zjistit, zda je zpráva falešná nebo ne. Autentičnost zpráv bude založena na konkrétních kritériích definovaných v inteligentních smlouvách, které generují důvěru a transparentnost po celém světě.

Sledovatelnost zpráv

Aplikace s povolením Blockchain mohou sledovat pravost zpráv od začátku do současnosti i do budoucnosti.

Decentralizovaný přístup

S decentralizovanou zpravodajskou platformou lze problém falešných zpráv vyřešit. Navíc absence centralizace ukládání dat je zajištěním systému proti jeho selhání.

Neměnný přístup

Obsah zpráv, videí nebo obrázků uložených v blockchainu je neměnný. Blockchain nelze měnit, nebo mazat.

Blockchain je robustní technologie, která může poskytnout jemný přístup k překonání problémů s falešnými zprávami. Zprávy jsou důležitou a nedílnou součástí života každého člověka a pomocí služby blockchain lze dosáhnout jejich sledovatelnosti a transparentnosti.

Snad to vyjde, jak už jsem říkal, jsem techno-optimista. Musím být:-)

Marek Lichtenberk

Zdroje:

https://www.leewayhertz.com

https://www.coindesk.com

https://www.investopedia.com

Share This