DOBA DABOVÁ JE TADY.

A komu to jako prospěje?

Zkusme se na to podívat z pohledu posluchače.

TAKŽE, CO JE TO DAB+?

DAB+ je verze digitálního vysílání, která umožňuje šířit více programů při výrazně vyšší kvalitě zvuku, bez šumu a s doplňkovými službami. V současnosti je to dynamický text, umožňující doplnit vysílání o další textové informace, nebo obrázková slide show.  Český rozhlas ale do budoucna plánuje rozvoj dalších doprovodných služeb (dopravní TPEG, nebo programový EPG).

Internet Social Media Social Media Icons

ČRo SPUSTÍ NOVÉ DIGITÁLNÍ STANICE: RADIOŽURNÁL SPORT A VYSÍLÁNÍ PRO SENIORY. Podle Reného Zavorala ale spuštění DAB+ neznamená, že Český rozhlas opustí stávající platformy, na kterých je obsah ČRo dostupný. „Neznamená to, že si posluchači musí vyměnit přístroje. Chceme rozvíjet celý distribuční mix: DAB, analog, hybridní rádio, internet, aby rozhlas byl na všech platformách, kde jsou posluchači,“ uvedl. Důvodem, proč se Český rozhlas objevuje i v DAB+, je podle vedení vyčerpanost a limitované kapacity pásma VKV/FM. „Toto omezení je i klíčovou bariérou pro rozšiřování programové nabídky nejen Českého rozhlasu, ale i celého rozhlasového trhu v České republice.“

NĚKDO TO MOŽNÁ VIDÍ JINAK.

Komerční vysílatelé ale v přechodu na DAB+ nevidí jedinou cestu digitalizace rádií. DAB+ jim údajně nemá tolik co nabídnout. „Není možné ustanovit DAB+ jako jediný možný distributor signálu, jsou jiné prostředky,“ uvedl například bývalý prezident Lagardere Active ČR Michel Fleischmann. Obavu má především ze ztráty posluchačské základny a vysokých nákladů na přechod DAB+ vysílání.

NENÍ TŘEBA LEPŠÍ DRM? (a sklípek máte?)

Můžeme polemizovat o technologiích (ti kdo jim rozumí), ale snad každý slyší, že přechod na kvalitnější vysílání odpovídající technice 21. století je nutnost. Obavy z nepřijetí nové techniky a nutnosti pořízení nových přístrojů se opakují při každé takové historické změně. Ve skutečnosti to nikdy nebyl problém. Pokud bude kvalita a další přínosy stát za to, posluchači to bez problémů zvládnou. A DRM x DAB+? DAB si nevymyslel ČRo, jak by se mohlo někomu zdát. Tady jde o evropský (a světový) proces a výběr.

MŮJ POHLED JAKO POSLUCHAČE.

Za sebe musím říci, že pokud mi DAB+ umožní poslouchat cestou v autě kvalitní signál mé preferované stanice + uvidím na display průběžné dopravní informace a sportovní výsledky moc rád přeladím z dnešního Impulsu, kde je kvalitní opravní zpravodajství doplňováno bezduchým playlistem (po pátečním dvouhodinovém poslechu umožňuje v neděli dopředu hlásit nasazované „hudební novinky“). Ale není úniku. Spin končí u Votic (kvalita vysílání na dálnici – to Impuls zmizí na Sibiři, aby se zázračně znovuobjevil u Čapího hnízda – asi dobra práce včele:-). Proto bych řekl, že k zlepšení by tu určitě prostor byl. A ne, že ne.  Také snad není třeba dlouze vysvětlovat, že zvýšení kvality holt něco stojí.

Pokud mají komerční stanice pocit, že rozhlasová nabídka je ČR optimální a jejich posluchači nadšení, tak asi žijí ve svém jiném světě. A to si pamatuji, že chtěli počátkem 90. tek rádiem měnit svět. Teď se obávám, že jim jde jen o co nejvíc peněz, co nejmenší náklady, jedno jak. Stačí porovnat jejich weby a irozhlas.cz.   

Tudíž je zákonitě  veřejnoprávní rozhlas lídrem digitálního vysílání DAB+ v České republice. Ani nepřekvapí, že země na východ od nás si zatím DAB+ příliš neosvojili. Vedle Česka proběhl posunu v této oblasti pouze v Polsku. Sousední Slovensko je zařazeno do kategorie trial. Česká republika je jednou ze čtyř evropských zemí, kterou organizace WorldDAB zařadila do kategorie „On the move“, tedy „V pohybu“.

Řadíme se tak vedle států, jakými jsou Polsko, Švédsko nebo Francie. A to mi tedy nepřijde jako špatná společnost, co pane Fleischmanne?

Marek Lichtenberk, Slabiky,cz

Share This