BLOCKCHAIN A MÉDIÁLNÍ SFÉRA

Jak dnes můžeme věřit v pravost informací, které nám ukazují zprávy, videa nebo fotografie? Veřejnost ztrácí důvěru v média, kvůli nedostatečně spolehlivému ověření skutečností. Spotřebitelé zpráv, se cítí podvedení a zmatení, ze všeho jsou už unavení a apatičtí. Takový je bohužel současný stav.

Začátek 21. století totiž vytvořil současnou ničivou digitální ekonomiku, kde se výroba a vystavování digitálního obsahu stalo pohodlným a snadným. Digitální obsah ve formě obrázků, videí nebo blogů se dnes vytváří a publikuje ve velkém měřítku. Volný přístup k vytváření a sdílení informací na platformách sociálních médií, jako je Facebook, Instagram a další digitální platformy, přinesl nový problém falešných informací, které vytvořily fámy po celém světě. A s pokrokem v technologiích, jako je AI, digitální animace a sociální inženýrství, se hranice mezi falešným a autentickým obsahem rozostří ještě více. Nikdo, dnes nemá čas kontrolovat pravost všech zpráv nebo videí předávaných na WhatsApp nebo jiných platformách sociálních médií. A tak se veřejnost dostává do pasti falešných zpráv.

JAK, ALE ZJISTIT PRAVOST INFORMACÍ, TJ. ODKUD POCHÁZEJÍ A KDO JE VYTVOŘIL? JAK VYKOŘENIT „ALTERNATIVNÍ SKUTEČNOSTI“ V MÉDIÍCH, OČISTIT ŽURNALISTIKU, ODSTRANIT LŽI A OBNOVIT DŮVĚRYHODNOST?

Jednou z možných odpovědí na tyto otázky, je zapojení nových moderních technologií a vytvoření nových projektů. Tady jsou některé nově zveřejněné projekty i s popisem technického konceptu jejich modelu fungování.

 

NEW YORK TIMES POTVRZUJE, ŽE POUŽÍVÁ BLOCKCHAIN K BOJI PROTI FALEŠNÝM ZPRÁVÁM

Společnost New York Times odhalila nové podrobnosti týkající se probíhajících experimentů s publikováním blockchainu, které společnost CoinDesk poprvé objevila v březnu. Cílem projektu je bojovat proti dezinformacím a falšovaným médiím, což podle jeho názoru poškozuje malé i velké vydavatele. „Spotřebitelé zpráv, kteří jsou podvedeni a zmateni … se nakonec stanou unavení a apatičtí na zprávy,“ říká webová stránka.

New York Times a partnerské společnosti budou od července do konce roku 2019 testovat koncept, aby našli způsob, jak udržet důvěru v digitální soubory. Cílem projektu je uložit „kontextová metadata“ novinek na blockchainu, včetně toho, kdy a kde byla natočena fotografie nebo videa, kdo je pořídil a informace o tom, jak byla editována a publikována. Záměrem je vytvořit „soubor signálů, které mohou cestovat s publikovanými médii kdekoli, kde je materiál zobrazen,“ říká web, včetně sociálních médií, skupinových chatů a výsledků vyhledávání.

The Times plánuje v průběhu procesu zveřejňovat aktualizace projektu, které vyvrcholí úplnou zprávou po uzavření pilotního projektu.

„DECENTRALIZOVANÝ TRH PRO UDRŽITELNOU ŽURNALISTIKU“

Tento nový projekt doufá, že využije jednu z nejnovějších a nejvýkonnějších technologií k vykořenění „alternativních skutečností“ v médiích. Civil je projekt založený na blockchainové technologii, jehož cílem je očistit žurnalistiku, odstranit lži a obnovit důvěryhodnost tam, kde byla narušena.

Podle zprávy newsbtc.com popsali tvůrci Civilu projekt jako „decentralizovaný trh pro udržitelnou žurnalistiku.“ Cílem projektu je využití technologie blockchain k posílení důvěryhodnosti přispívajících novinářů a potrestání novinářů, kteří porušují jejich etický kodex. Projekt již získal širokou podporu, včetně grantu 1,7 milionu EUR (2 miliony USD) od Evropského žurnalistického centra a 5 milionů dolarů od spoluzakladatele společnosti ConsenSys ConsenSys spoluzakladatele společnosti Joseph Lutin.

Jak projekt funguje?

Pomocí kryptoměny CVL. Tu vytvořil CIVIL prostřednictvím počáteční nabídky mincí, stejně jako mnoho jiných vývojářů digitální měny, aby zvýšili kapitál. Projekt má údajně tým 100 novinářů zastupujících 15 různých zpravodajských organizací. Projekt plánuje fungovat pomocí decentralizovaného systému prověrky na základě blockchainu. Systém ověřuje zprávy novinářů.

Přestože je plán jasný, jeho uvedení do praxe může být mnohem složitější. Spoluzakladatel Mathew Iles v bílé knize projektu vysvětlil, že „Civil si myslí, že řešením současného rozbitého systému je zcela nová ekonomika, ve které jsou inzerenti…vyřazeni a novináři mohou publikovat přímo čtenářům.“

V současné době většina mobilních a webových zpravodajských aplikací využívá model, který je zdarma. Civil použije místo toho token CVL ve všech fázích, od plateb pro spisovatele po poplatky od čtenářů. Noviny mohou dokonce umístit žetony CVL, aby se mohly stát součástí procesu prověrky. Každý, kdo tvrdí, že vydavatel nesplnil etické standardy, bude muset vsadit žetony, aby mohl být jeho nárok vyhodnocen. Pokud se ukážou jako neopodstatněné, tokeny budou ztraceny. Vývojáři Civil očekávají, že tento proces pomůže snížit zbytečné nároky.

Systém, který chce Civil vytvořit, zůstává do značné míry teoretický, protože neexistují jeho prověřené modely. Spisovatel Columbia Journalism Review Mathew Ingram naznačuje, že projekt je „velmi ambiciózní … ,což určitě znamená, že je projekt dosti riskantní. Podaří se Civil vybudovat ekosystém, jaký chce? Bude dost lidí motivováno k účasti na procesu, aby mohl fungovat tak, jak to chce Civil? “

Odpověď na tyto otázky přinese pouze čas. Já jsem, ale techno-optimista:-)

Marek Lichtenberk

V pokračování článku se pokusím popsat, jak by takové projekty mohly technicky fungovat.   

Share This